Loyola University Chicago

- Navigation -

Loyola University Chicago

Student Activities

School of Law

2009-2010 Advocacy Awards and Honors

2010 Gibbons National Criminal Procedure Moot Court Competition

National Champions, Best Oralist

Ian Barney - Best Oralist

Andrew Thomas

 

2009 National Health Law Competition

Team 1: National Champions, 2nd Place Brief

Jeanine Oury

Wayne Rapp

Team 2: National Semi-finalists, 3rd Place Brief, and 3rd Place Oralist

Jonathan Brouk

Mallory Golas - 3rd Place Oralist

 

2010 Wagner Labor and Employment Law Moot Court Competition

National Champions, 3rd Place Brief

Nick Gibson

Ellen Westley

 

2010 National Child Welfare and Adoption Law Moot Court Competition

Team 1: National Finalists, 2nd Place Oralist, 3rd Place Oralist

Peter Beckmann - 3rd Place Oralist

Kathryn Conway - 2nd Place Oralist

Team 2: National Semi-finalists, Best Oralist, 5th Place Oralist

Stephen Murphy - Best Oralist

Melissa Redondo - 5th Place Oralist

 

2009 William W. Daniel Mock Trial Competition

National Finalists, Award for Most Professional Team

Patrick Chinnery

Anne Drushal

 

2009 Chicago Bar Association Moot Court Competition

Team 1: National Semi-finalists, 3rd Place Brief

Amy Fuetterer

Grant Jaskulski

Team 2: National Octofinalists

Scott Griffin

Elizabeth Winiarski

 

2009 National Association of Criminal Defense Lawyer's
Cathy Bennett National Criminal Trial Competition

National Semi-finalists

Danielle Luisi

John McIlwee

Eva Sosnowska

Kathleen Sullivan

 

2010 Vanderbilt First Amendment Moot Court Competition

National Semi-Finalists

Greg Jones

Lauren Rafferty

 

2009 National Civil Trial Competition

National Quarterfinalists

Amber Battin

Jaclyn Polsinelli

Paul Richardson

Britni Tweedy

 

2010 Uvaldo Herrera Moot Court Competition

National Quarterfinalists

Larry Banda

Jennifer Moisa

 

2009 Thomas Tang National Moot Court Competition

Team 1: Regional Champions, 2nd Place National Oralist, 2nd Place Regional Oralist, 4th Place Regional Oralist, and 4th Place Regional Brief

Christine Hake - 4th Place Regional Oralist

Leighton O’Connell-Miller - 2nd Place National Oralist, 2nd Place Regional Oralist

Team 2: 5th Place Regional Oralist

Frances Mendieta - 5th Place Regional Oralist

Jesse Saini

 

2009-2010 New York Bar Association National Moot Court Competition

Team 1: Regional Champions, 3rd Place National Brief

Emma Drozdowski

Jessica Reese

James Stathopolous

Team 2: Regional Semi-finalists

Leigh Bonsall

William Tasch

Zach Watters

 

2010 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Champions

Amber Battin

Jaclyn Polsinelli

Eva Sosnowska

Kathleen Sullivan

 

2010 Jessup International Moot Court Competition

Regional Finalists, Regional Best Oralist, Regional 2nd Place Oralist, International 13th Place and 11th Place Brief out of 550 teams

Elizabeth Cotignola

Sameena Mohammed

Elizabeth Nelson - Regional 2nd Place Oralist

Lindsey Shelp - Regional Best Oralist

Valeri Uribe

 

2010 Texas Young Lawyers Association National Trial Competition

Team 1: Regional Finalists

Patrick Chinnery

John McIlwee

Britni Tweedy

Team 2: Regional Semi-finalists

Anne Drushal

Danielle Luisi

 

2010 American Bar Association Moot Court Competition

Regional Finalists, 3rd Place Oralist

Julie Baker

Susie Bucaro - 3rd Place Oralist

Matthew Eliaser

 

2010 Fredrick Douglass Moot Court Competition

Regional Finalists, Regional Best Oralist

Deborah Baker - Regional Best Oralist

Brian Roy

 

2010 Thurgood Marshall Mock Trial Competition

Regional Semi-finalists

Zephranie Buetow

Kalia Coleman

Lauren Franklin

Ashlyn Shockley

 

2009 American Bar Association Negotiations Competition

Regional Quarterfinalists

Cara Gualco

Abbygayle Hunter

John Liston

Angie Robertson

Eric Soule

Jen Woods

 

2010 Vis Moot (East) in Hong Kong

International Octofinalists, Honorable Mention Claimant's Brief, Two Honorable Mention Oralists

Melissa Bocker

Michael Boyer - Honorable Mention Oralist

Anthony Hernandez - Honorable Mention Oralist

Brittany Kubes

 

2010 National Moot Court Championship

Votes for Best Oralist in a Preliminary Round, 5th Place Brief

Vaughn Ganiyu

Jana Harris - Votes for Best Oralist in a Preliminary Round

Emily Timm - Votes for Best Oralist in a Preliminary Round

 

2010 Vis Moot International Arbitration Competition

Best Oralist Honorable Mention

Cerise Fritsch

Chantal Kazay

Matthew Mitchell

Christy Sicher

 

2010 International ADR Society Mediation Tournament

Outstanding Attorney/Client team, Top Mediator

Susan Chalmers

Samantha Martin

Anita Morris

Honorine Richards

Sara Riddell

Karoline Szadowska - Top Mediator

 

2010 National Criminal Justice Trial Advocacy Competition

Perfect Score Award in Two Preliminary Rounds

Chris Dionne - Perfect Score Award in Two Preliminary Rounds

Brenda Flores

Martha Herrera

Matthew Vidal

Loyola

SCHOOL OF LAW
Philip H. Corboy Law Center · 25 E. Pearson Street · Chicago, IL 60611 · 312.915.7120

Notice of Non-discriminatory Policy