Loyola University Chicago

- Navigation -

Loyola University Chicago

Student Activities

School of Law

2007-2008 Advocacy Awards and Honors

2007-2008 New York Bar Association

National Moot Court Competition

 

Team 1: Regional Champions, Best Brief, National Quarterfinalists

Laura Mallory

Joy Park

Peter Senechalle

 

Team 2: Regional Quarterfinalists

Matt MacKenzie

Jared Hasten

Kyle Stone

 

 

2007 Thomas Tang National Moot Court Competition

 

Team 1: National Champions, National Best Oralist, Regional Champions,

Regional Best Oralist, Regional 2nd Place Oralist, Regional Best Brief

(tie)

Huda Krad - Regional Best Oralist, National Best Oralist

Caroline Kwak - Regional 2nd Place Oralist

 

Team 2: Regional Finalists, Regional Best Brief (tie), National

Quarterfinalists

Animesh Ravani

Michael Yuan

 

 

 

2008 American Bar Association

National Appellate Advocacy Competition

 

Team 1: Regional Champions, Regional Brief Award, Advanced to National

Competition, National Oralist Award

Michael Baniak

Chenin Kilduff - 9th Place Oralist, National Rounds

James Schiff

 

Team 2: Finished in Top 10 Teams at Regional Competition, Regional Brief

Award

Natalie Eschbach

Jackie Fellows

Josh Traeger

 

 

2007-2008 American Association for Justice

Mock Trial Competition

 

Regional Champions, National Quarterfinalists

Caitlin Cline and Megan Gordon

 

 

2008 Frederick Douglass Moot Court Competition

 

Regional Champions, National Quarterfinalists

Doanld Cole

Marshall James

 

 

2007-2008 Giles Sutherland Rich Intellectual Property

Moot Court Competition

 

Team 1: Regional Finalist, National Quarterfinalist

Tiffany Gehrke

 

Team 2: Regional Semi-finalists, Regional Best Oralists

Jonathan Frielich - Best Oralist

Shougher Merchant - Best Oralist

 

 

2008 Herbert Wechsler National Criminal Law

Moot Court Competition

 

Best Brief, Competition Semi-finalists, 4th Place Oralist

Jessica Garrity - 4th Place Oralist

Adam Guetzow

 

 

2007-2008 ABA Client Counseling Competition

 

Competition Semi-finalists

Elizabeth Prendergast

Honorine Richards

 

 

2007-2008 National Law School Mediation Competition

 

Team 1: Competition Semi-finalists

Anita Morris

Lauren Thomsen

 

Team 2: Top 10 Mediators Award, Top 10 Client Advocates Award

Kevin Horna

Eunbin Rii

 

 

2007-2008 Tournament of Champions

 

Competition Semi-finalists

Lindsay Drecoll

Aaron Cole Johnson

Nick Lane

Katie Mackey

Katie Neff

Sean Russell

 

 

2007 Evan A. Evans Constitutional Law

Moot Court Competition

 

Team 1: Best Oralist, Competition Quarterfinalists

Lee Roupas - Best Oralist

Meredith Nelson

 

Team 2: Competition Quarterfinalists, Second Place Respondent Brief

Jim Thomas

Michael Viglione

 

 

 

2008 National Child Welfare and Adoption Law

Moot Court Competition

 

Team 1: Competition Quarterfinalists, 4th Place Oralist, 5th Place Oralist

Amber Curl - 4th Place Oralist

Bob Kunkel - 5th Place Oralist

 

Team 2: Octo-finalists, 9th Place Oralist

Sara Eber

Steve Mulligan - 9th Place Oralist

 

 

2007-2008 Philip C. Jessup International Law

Moot Court Competition

 

Competition Quarterfinalists, 3rd Place Brief

Matthew Adair

Aruna Subramanian

Jim Weiler

 

 

2007-2008 William W. Daniels Mock Trial Competition

 

Competition Quarterfinalists

Caitlin Cline

Megan Gordon

Nick Lane

Katie Mackey

 

 

2007-2008 ABA Negotiation Competition

 

Competition Quarterfinalists

Declan Binninger

Jeffrey Mota

Jeffrey Sussman

Paraisia Winston

 

 

2007 National Health Law Competition

 

Team 1: Second Place Oralist, Competition Octofinalists

Joe Preiser

Amanda Stern - Second Place Oralist

 

Team 2: Octofinalists, Seventh Best Oralist

Nikki Churhill - Seventh Place Oralist

Joe Preiser

 

 

2007 Chicago Bar Association Moot Court Competition

 

Team 1: Competition Octofinalists

Charlotte Huffman

Lee Laudicina

Jon Topolewski

 

Team 2: Competition Octofinalists

John Grivner

Erin Kennedy

Beth Prendergast

 

 

2008 Robert F. Wagner Labor & Employment

Moot Court Competition

 

Competition Octofinalists

Isabel Lazar

Matt Dolan

 

 

2007-2008 Willem C. Vis

International Commercial Arbitration

Vis Moot (East)

 

3rd Place Claimant Brief, 9th Place Overall, Honorable Mention Respondent

Brief, 2nd Place Oralist, Honorable Mention Oralist

 

Timothy Brennan

Beata Guzik - Honorable Mention Oralist

Josh Hefferman - 2nd Place Oralist

Tiffany Jaspers

Timothy Kerrigan

Hsiang Lum

Brittany Peterson

Jonathan Robilotto

Katherine Staba

Yuree Whang

 

 

2007-2008 Georgetown White Collar Criminal Competition

 

Best Advocate

Kevin Horan

Aaron Cole Johnson

Erika Knierim - Best Advocate

Katie Neff

 

 

2008 HNBA National Moot Court Competition

 

4th Place Oralist

Elizabeth Cebula

Ana Maria Echiburu

Carlos Isaac - 4th Place Oralist

Loyola

SCHOOL OF LAW
Philip H. Corboy Law Center · 25 E. Pearson Street · Chicago, IL 60611 · 312.915.7120

Notice of Non-discriminatory Policy